Title Tuesday #6: AJPW Triple Crown Heavyweight Championship

595951129

Hello ladies and gentlemen, I am your host, the Baumeister.  For many of us, we judge how good a wrestler’s legacy is based on how many titles they have, or haven’t won in their careers.  But, what about the heritage of those titles? That’s where we are going to look at here.  Not just who won the championship, where they won and how long they held it, but also interesting information unique to that championship’s history.

This week’s featured championship: AJPW Triple Crown Heavyweight Championship

  1. Jumbo Tsuruta: Won April 18, 1989 at AJPW Champion Carnival 1989-Day 20 in Tokyo, Japan. Held the title for 48 days.
    1. Tsuruta, the NWA International Heavyweight Champion, defeated PWF Heavyweight and NWA United National Champion Stan Hansen to unify the three titles, thus creating the Triple Crown
  2. Genichiro Tenryu: Won June 5, 1989 at AJPW Super Power Series 1989-Day 18 in Tokyo, Japan. Held the title for 128 days.
  3. Jumbo Tsuruta (2): Won October 1, 1989 at AJPW October Giant Series 1989-Day 9 in Yokohama, Japan. Held the title for 237 days.
  4. Terry Gordy: Won June 5, 1990 at AJPW Super Power Series 1990-Day 17 in Chiba, Japan. Held the title for 3 days.
    1. First gaijin to hold the championship.
    2. Holds the record for shortest championship reign.
  5. Stan Hansen: Won June 8, 1990 at AJPW Super Power Series 1990-Day 19 in Tokyo, Japan. Held the title for 39 days.
  6. Terry Gordy: Won July 17, 1990 at AJPW Summer Action Series 1990-Day 9 in Kanazawa, Japan. Held the title for 10 days.
    1. Vacated the title July 27, 1990 after Gordy is hospitalized for severe dehydration. Title is vacant for less than a day.
  7. Stan Hansen (2): Won July 27, 1990 at AJPW Summer Action Series 1990-Day 17 in Matsudo, Japan, defeating Mitsuharu Misawa. Held the title for 176 days.
  8. Jumbo Tsuruta (3): Won January 19, 1991 at AJPW New Year Giant Series 1991-Day 13 in Matsumoto, Japan. Held the title for 374 days.
  9. Stan Hansen (3): Won January 28, 1992 at AJPW New Year Giant Series 1992-Day 19 in Chiba, Japan. Held the title for 207 days.
  10. Mitsuharu Misawa: Won August 22, 1992 at AJPW Summer Action Series II 1992-Day 3 in Tokyo, Japan. Held the title for 705 days.
    1. Holds the record for the longest reign at champion.
  11. Steve Williams: Won July 28, 1994 at AJPW Summer Action Series 1994-Day 21 in Tokyo, Japan. Held the title for 86 days.
  12. Toshiaki Kawada: Won October 22, 1994 at AJPW October Giant Series-Day 17 in Tokyo, Japan. Held the title for 133 days.
  13. Stan Hansen (4): Won March 4, 1995 at AJPW Excite Series 1995-Day 12 in Tokyo, Japan. Held the title for 83 days.
  14. Mitsuharu Misawa (2): Won May 26, 1995 at AJPW Super Power Series 1995-Day 5 in Sapporo, Japan. Held the title for 364 days.
  15. Akira Taue: Won May 24, 1996 at AJPW Super Power Series 1996-Day 6 in Sapporo, Japan. Held the title for 61 days.
  16. Kenta Kobashi: Won July 24, 1996 at AJPW Summer Action Series 1996-Day 18 in Tokyo, Japan. Held the title for 180 days.
  17. Mitsuharu Misawa (3): Won January 20, 1997 at AJPW New Year Giant Series 1997-Day 14 in Osaka, Japan. Held the title for 466 days.
  18. Toshiaki Kawada (2): Won May 1, 1998  at AJPW 25th Anniversary in Tokyo, Japan. Held the title for 42 days.
  19. Kenta Kobashi (2): Won June 12, 1998 at AJPW Super Power Series 1998-Day 14 in Tokyo, Japan. Held the title for 141 days.
  20. Mitsuharu Misawa (4): Won October 31, 1998 at AJPW October Giant Series 1998-Day 18 in Tokyo, Japan. Held the title for 83 days.
  21. Toshiaki Kawada (3): Won January 22, 1999 at AJPW New Year Giant Series 1999-Day 16 in Osaka, Japan. Held the title for 7 days.
    1. Vacated the title January 29, 1999, after finding a fracture in Kawada’s right ulna that he suffered while winning the championship. Title is vacant for 43 days.
  22. Vader: Won March 6, 1999 at AJPW Excite Series 1999-Day 11 in Tokyo, Japan, defeating Akira Taue. Held the title for 57 days.
  23. Mitsuharu Misawa (5): Won May 2, 1999 at AJPW Giant Baba Memorial Show in Tokyo, Japan. Held the title for 181 days.
    1. Co-holds the record for the most reigns.
    2. Holds the record for the most days as champion (1,799 days over 5 reigns)
  24. Vader (2): Won October 30, 1999 at AJPW October Giant Series 1999-Day 17 in Tokyo, Japan. Held the title for 120 days.
  25. Kenta Kobashi (3): Won February 27, 2000 at AJPW Excite Series 2000-Day 11 in Tokyo, Japan. Held the title for 110 days.
    1. Vacated the title June 16, 2000 when Kobashi left AJPW for NOAH during the NOAH exodus.  Title is vacant for 134 days.
  26. Genichiro Tenryu (2): Won October 28, 2000 at AJPW October Giant Series 2000-Day 11~28th Anniversary in Tokyo, Japan, defeating Toshiaki Kawada in a tournament final. Held the title for 223 days.
  27. Keiji Mutoh (The Great Muta): Won June 8, 2001 at AJPW Super Power Series 2001-Day 10 in Tokyo, Japan. Held the title for 261 days.
    1. First title defense in NJPW September 23 ,2001 vs Scott Hall at NJPW G1 World 2001-Day 11
  28. Toshiaki Kawada (4): Won February 24, 2002 at AJPW Excite Series 2002-Day 10 in Tokyo, Japan. Held the title for 32 days.
    1. Vacated the title March 28, 2002 due to a knee injury. Title is vacant for 16 days.
  29. Genichiro Tenryu (3): Won April 13, 2002 at AJPW Grand Champion Carnival in Tokyo, Japan, defeating Keiji Mutoh.  Held the title for 197 days.
  30. The Great Muta (2): Won October 27, 2002 at AJPW Royal Road 30 Giant Battle in Budokan Final Battle in Tokyo, Japan. Held the title for 119 days.
  31. Shinya Hashimoto: Won February 23, 2003 at AJPW Excite Series 2003-Day 10 in Tokyo, Japan. Held the title for 171 days.
    1. Vacated the title August 13, 2003 after dislocating his right shoulder. Title is vacant for 52 days.
  32. Toshiaki Kawada (5): Won September 6, 2003 at AJPW Summer Action Series II 2003-Day 13 in Tokyo, Japan, defeating Shinjiro Otani in a tournament final. Held the title for 529 days.
    1. Co-holds the record for most reigns.
    2. First title defense in HUSTLE May 8, 2004 vs Mick Foley at HUSTLE-3 in Yokohama, Japan.
  33. Satoshi Kojima: Won February 16, 2005 at AJPW Realize in Tokyo, Japan. Held the title for 502 days.
  34. Taiyo Kea: Won July 3, 2006 at AJPW Crossover 2006-Day 6 in Tokyo, Japan. Held the title for 62 days.
  35. Minoru Suzuki: Won September 3, 2006 at AJPW Summer Impact 2006-Day 8 in Sapporo, Japan. Held the title for 357 days.
  36. Kensuke Sasaki: Won August 26, 2007 at AJPW Pro-Wrestling Love in Ryogoku Vol. 3 in Tokyo, Japan. Held the title for 247 days.
  37. Suwama: Won April 29, 2008 at AJPW Growin’ Up 2008-Day 5 in Nagoya, Japan. Held the title for 152 days.
  38. The Great Muta (3): Won September 28, 2008 at AJPW Flashing Tour 2008-Day 10 in Yokohama, Japan. Held the title for 167 days.
  39. Yoshihiro Takayama: Won March 14, 2009 at AJPW Pro-Wrestling Love in Ryogoku Vol. 7 in Tokyo, Japan, Held the title for 196 days.
  40. Satoshi Kojima (2): Won September 26, 2009 at AJPW Flashing Tour 2009-Day 7 in Yokohama, Japan. Held the tile for 176 days.
  41. Ryota Hama: Won March 21, 2010 at AJPW Pro-Wrestling Love in Ryogoku Vol. 9 in Tokyo, Japan. Held the title for 42 days.
  42. Minoru Suzuki (2): Won May 2, 2010 at AJPW Growin’ Up 2010-Day 9 in Nagoya, Japan. Held the title for 119 days.
  43. Suwama (2); Won August 29, 2010 at AJPW Pro-Wrestling Love in Ryogoku Vol. 10 in Tokyo, Japan. Held the title for 420 days.
  44. Jun Akiyama: Won October 23, 2011 at AJPW Pro-Wrestling Love in Ryogoku Vol. 13 in Tokyo, Japan. Held the title for 308 days.
    1. First title defense in NOAH November 27, 2011 vs Taiyo Kea at NOAH Great Voyage 2011 in Tokyo Vol. 4
  45. Masakatsu Funaki: Won August 26, 2012 at AJPW 40th Anniversary Year Summer Impact 2012-Day 9 in Tokyo, Japan. Held the title for 203 days.
  46. Suwama (3): Won March 17, 2013 at AJPW Pro-Wrestling Love in Ryogoku 2013~Basic and Dynamic in Tokyo, Japan. Held the title for 224 days.
  47. Akebono: Won October 27, 2013 at AJPW Anniversary Tour 2013-Day 9 in Tokyo, Japan. Held the title for 215 days.
    1. Vacated the title May 30, 2014 over various health issues. Title is vacant for 16 days.
  48. Takao Omori: Won June 15, 2014 at AJPW Dynamite Series 2014-Day 1 in Tokyo, Japan, defeating Jun Akiyama. Held the title for 14 days.
  49. Suwama (4): Won June 29, 2014 at AJPW Dynamite Series 2014-Day 6 in Sapporo, Japan. Held the title for 28 days.
  50. Joe Doering: Won July 27, 2014 at AJPW Summer Action Series 2014-Day 8 in Tokyo, Japan. Held the title for 160 days.
    1. First title defense in BCW October 18, 2014 vs Rhino at BCW Excellence in Windsor, Ontario, Canada
  51. Go Shiozaki: Won January 3, 2015 at AJPW New Year Wars 2015-Day 2 in Tokyo, Japan. Held the title for 138 days.
  52. Akebono (2): Won May 21, 2015 at AJPW Super Power Series 2015-Day 9 in Tokyo, Japan. Held the title for 164 days.
  53. Jun Akiyama (2): Won November 1, 2015 at AJPW The Power of Wrestling Charity Show in Hirosaki, Japan. Held the title for 62 days.
    1. Current champion.
  54. Suwama (5): Won January 2, 2016 at AJPW New Years Two Days-Day 1 in Tokyo, Japan. Held the title for 10 days.
    1. Co-holds the record for most reigns.
    2. Vacated the title January 12, 2016 after suffering a Achilles tendon rupture.  Title is vacant for 31 days.
  55. Kento Miyahara: Won February 12, 2016 at AJPW Excite Series-Day 1 in Tokyo, Japan, defeating Zeus. Held the title for 14 days.

Thanks for reading! Is this one of your favorite titles? Is there a title you want to see here? Let me know in the comments below.  Until next time, I am the Baumeister.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s