Title Tuesday #8: WWE World Heavyweight Championship

WWE_World_Heavyweight_Championship

Hello ladies and gentlemen, I am your host, the Baumeister.  For many of us, we judge how good a wrestler’s legacy is based on how many titles they have, or haven’t won in their careers.  But, what about the heritage of those titles? That’s where we are going to look at here.  Not just who won the championship, where they won and how long they held it, but also interesting information unique to that championship’s history.

This week’s featured championship: WWE World Heavyweight Championship

 

  1. Buddy Rogers: “Won” April 11, 1963. Held the title for 36 days.
    1. Buddy Rogers was the NWA World Champion when the WWWF broke away from the NWA over dispute of who would be champion.  Rogers would be recognized as “World Champion” until his official crowning April 11th.
  2. Bruno Sammartino: Won May 17, 1963 at WWWF @ Madison Square Garden in New York City, NY.  Held the title for 2,803 days.
    1. Holds the record for the longest title reign.
    2. First champion to defend at Maple Leaf Wrestling in Toronto, Ontario, Canada at MLW @ Maple Leaf Gardens on February 20, 1964 vs The Great Kudo.
    3. First champion to defend at Championship Wrestling from Florida in Miami Beach, FL on December 25, 1964 at CWF @ Miami Beach Auditorium on December 25, 1964 vs Duke Keomuka.
    4. First champion to defend at Stampede Wrestling in Calgary, Alberta, Canada at Stampede @ Stampede Corral on July 5, 1965 vs Waldo von Erich.
  3. Ivan Koloff: Won January 18, 1971 at WWWF @ Madison Square Garden in New York City, NY. Held the title for 21 days.
  4. Pedro Morales: Won February 8, 1971 at WWWF @ Madison Square Garden in New York City, NY. Held the title for 1,027 days.
    1. First champion to defend at Georgia Championship Wrestling in Atlanta, GA at GCW @ Omni Coliseum on May 25, 1973 vs Paul Jones.
    2. First champion to defend at Mid-Pacific Promotions in Honolulu, HI at Big Time Wrestling @ HIC Arena on August 22, 1973 vs Ed Francis.
    3. First champion to defend at American Wrestling Association in Denver, CO at AWA @ Auditorium Arena on November 2, 1973 vs Ray Stevens.
  5. Stan Stasiak: Won December 1, 1973 at WWWF @ Philadelphia Arena in Philadelphia, PA. Held the title for 9 days.
  6. Bruno Sammartino (2): Won December 10, 1973 at WWWF @ Madison Square Garden in New York City, NY. Held the title for 1,237 days.
    1. First champion to defend at World Wrestling Association in Indianapolis, IN at WWA @ Exposition Convention Center on December 26, 1973 vs Johnny Valiant.
    2. First champion to defend at St. Louis Wrestling Club (NWA St. Louis) in St. Louis, MO at NWA St. Louis @ Kiel Auditorium on March 1, 1974 vs Bill Miller.
  7. Billy Graham: Won April 30, 1977 at WWWF @ Civic Center in Baltimore, MD. Held the title for 296 days.
    1. First champion to defend at World Class Championship Wrestling (NWA Big Time Wrestling) in Houston Texas at NWA Big Time Wrestling @ Houston, TX on May 29, 1977 vs Mike York.
    2. First champion to defend at Central States Wrestling in Kansas City, KS at CSW @ Memorial Hall on June 16, 1977 vs Bob Slaughter.
    3. First champion to defend at Big Time Wrestling in Detroit, MI at BTW @ Cobo Arena on December 18, 1977 vs Bobo Brazil.
    4. First champion to defend at New Japan Pro Wrestling in Tokyo, Japan at NJPW New Year Golden Series 1978-Day 28 on February 8, 1978 vs Seiji Sakaguchi.
    5. First champion to defend at NWA Hollywood Wrestling in Los Angeles, CA at NWA Hollywood @ Los Angeles vs Chavo Guerrero (Chavo Classic)
  8. Bob Backlund: Won February 20, 1978 at WWWF @ Madison Square Garden in New York City, NY. Held the title for 2,135 days.
    1. Bob Backlund lost the WWF Championship to Antonio Inoki in Tokushima Japan on November 30, 1979 at NJPW Toukon Series 1979-Day 29. Inoki vacated the title 6 days later at NJPW Toukon Series-Day 35 on December 6, 1979 in Tokyo, Japan after interference in a rematch between the two.  Backlund would later “re-win” the title vs Bobby Duncum Jr. December 17, 1979 at Madison Square Garden in New York City, NY.  WWE recognizes one continuous title reign for Backlund.
    2. Title changes from WWWF Championship to WWF Championship March 30, 1979.
    3. First champion to defend at International Wrestling in Montreal, Quebec, Canada at Varoussac @ Centre Paul Sauve on July 14, 1980 vs The Hangman.
    4. First champion to defend at Mid-Atlantic Championship Wrestling in Greensboro, NC at MACW @ Greensboro Coliseum on March 22, 1981 vs Bobby Duncum.
    5. First champion to defend at Universal Wrestling Association in Naucalpan de Juarez, Estado de Mexico, Mexico at UWA @ El Toreo de Cuatro Caminos on May 1, 1981 vs Antonio Inoki.
    6. First champion to defend at NWA Polynesian in Honolulu, HI at NWA Polynesian on February 10, 1982 vs Don Muraco.
  9. The Iron Sheik: Won December 26, 1983 at WWF on MSG Network in New York City, NY. Held the title for 28 days.
  10. Hulk Hogan: Won January 23, 1984 at WWF on MSG Network in New York City, NY. Held the title for 1,474 days.
  11. Andre the Giant: Won February 5, 1988 at WWF The Main Event I in Indianapolis, IN. Held the title for less than a day.
    1. Title is declared vacant February 5, 1988 by WWF President Jack Tunney after Andre the Giant sells the title to Ted DiBiase.  Title is vacant for 51 days.
    2. Tied for the record for the shortest championship reign.
  12. Randy Savage: Won March 27, 1988 at WWF WrestleMania IV in Atlantic City, NJ, defeating Ted DiBiase in a tournament final. Held the title for 371 days.
  13. Hulk Hogan (2): Won April 2, 1989 at WWF WrestleMania V in Atlantic City, NJ. Held the title for 364 days.
  14. Ultimate Warrior: Won April 1, 1990 at WWF WrestleMania VI in Toronto, Ontario, Canada. Held the title for 293 days.
    1. First officially recognized title change on foreign soil.
    2. First champion to defend at All Japan Pro Wrestling in Tokyo, Japan at WWF/AJPW/NJPW Wrestling Summit on April 13, 1990 vs Ted DiBiase.
  15. Sgt. Slaughter: Won January 19, 1991 at WWF Royal Rumble 1991 in Miami, FL. Held the title for 64 days.
  16. Hulk Hogan (3): Won March 24, 1991 at WWF WrestleMania VII in Los Angeles, CA. Held the title for 248 days.
    1. First champion to defend at Super World Sports in Kobe, Japan at SWS Wrestle Dream in Kobe on April 1, 1991 vs Yoshiaki Yatsu.
  17. The Undertaker: Won November 27, 1991 at WWF Survivor Series 1991-“The Gravest Challenge” in Detroit, MI. Held the title for 6 days.
  18. Hulk Hogan (4): Won December 3, 1991 at WWF This Tuesday in Texas in San Antonio, TX. Held the title for 1 day.
    1. Title is declared vacant December 4, 1991 in New Haven, CT at WWF Superstars of Wrestling. Tunney strips Hogan of the title due to the nature of the last two title changes.  This episode aired December 7, 1991. Title is vacant for 49 days.
  19. Ric Flair: Won January 19, 1992 at WWF Royal Rumble 1992 in Albany, NY after winning the Royal Rumble Match, last eliminating Sid Justice. Held the title for 77 days.
  20. Randy Savage (2); Won April 5, 1992 at WWF WrestleMania VIII in Indianapolis, IN. Held the title for 149 days.
  21. Ric Flair (2); Won September 1, 1992 at WWF Prime Time Wrestling in Hershey, PA. Held the title for 41 days.
    1. Match aired on September 14, 1992
  22. Bret Hart: Won October 12, 1992 at WWF @ Saskatchewan Center in Saskatoon, Saskatchewan, Canada. Held the title for 174 days.
  23. Yokozuna: Won April 4, 1993 at WWF WrestleMania IX in Las Vegas, NV. Held the title for less than a day.
    1. Tied for the record for the shortest championship reign.
  24. Hulk Hogan (5): Won April 4, 1993 at WWF WrestleMania IX in Las Vegas, NV. Held the title for 70 days.
  25. Yokozuna (2): Won June 13, 1993 at WWF King of the Ring 1993 in Dayton, OH. Held the title for 280 days.
  26. Bret Hart (2): Won March 20, 1994 at WWF WrestleMania X in New York City, NY. Held the title for 248 days.
  27. Bob Backlund (2): Won November 23, 1994 at WWF Survivor Series 1994 in San Antonio, TX. Held the title for 3 days.
  28. Diesel: Won November 26, 1994 at WWF House Show @ Madison Square Garden in New York City, NY. Held the title for 358 days.
  29. Bret Hart (3): Won November 19, 1995 at WWF Survivor Series 1995 in Landover, MD. Held the title for 133 days.
  30. Shawn Michaels: Won March 31, 1996 at WWF WrestleMania XII in Anaheim, CA. Held the title for 231 days.
  31. Sycho Sid: Won November 17, 1996 at WWF Survivor Series 1996 in New York City, NY. Held the title for 63 days.
  32. Shawn Michaels (2): Won January 19, 1997 at WWF Royal Rumble 1997 in San Antonio, TX. Held the title for 25 days.
    1. Vacated title February 13, 1997 on WWF RAW #195 in Lowell, MA after suffering a knee injury. Title is vacant for 3 days.
  33. Bret Hart (4): Won February 16, 1997 at WWF In Your House 13: Final Four in Chattanooga, TN in a Fatal 4-way elimination match vs Steve Austin, The Undertaker and Vader. Held the title for 1 day.
  34. Sycho Sid (2):  Won February 17, 1997 at WWF RAW #197 in Nashville, TN. Held the title for 34 days.
  35. The Undertaker (2): Won March 23, 1997 at WWF WrestleMania 13-Heat in Rosemont, IL. Held the title for 133 days.
  36. Bret Hart (5): Won August 3, 1997 at WWF SummerSlam 1997-“Hart & Soul” in East Rutherford, NJ. Held the title for 98 days.
  37. Shawn Michaels: Won November 9, 1997 at WWF Survivor Series 1997-“Gang Rulz” in Montreal, Quebec, Canada. Held the title for 140 days.
    1. The infamous Montreal Screwjob.
  38. Steve Austin: Won March 29, 1998 at WWF WrestleMania XIV in Boston, MA. Held the title for 91 days.
  39. Kane: Won June 28, 1998 at WWF King of the Ring 1998-“Off With Their Heads” in Pittsburgh, PA. Held the title for 1 day.
  40. Steve Austin (2): Won June 29, 1998 at WWF RAW #266 in Cleveland, OH. Held the title for 90 days.
    1. Title is declared vacant September 27, 1998 at WWF Breakdown: In Your House after Kane and Undertaker pinned Austin in a Triple Threat Match.
  41. The Rock: Won November 15, 1998 at WWF Survivor Series 1998: Deadly Game in St. Louis, MO, defeating Mankind in a tournament final. Held the title for 44 days.
  42. Mankind: Won December 29, 1998 at WWF Raw #293 in Worcester, MA. Held the title for 26 days.
    1. Match aired January 4, 1999.
  43. The Rock (2): Won January 24, 1999 at WWF Royal Rumble 1999-No Chance in Hell in Anaheim, CA. Held the title for 2 days.
  44. Mankind (2): Won January 26, 1999 at WWF Half-Time Heat in Tuscon, AZ. Held the title for 20 days.
    1. Match aired January 31, 1999.
  45. The Rock (3): Won February 15, 1999 at WWF Raw #299 in Birmingham, AL. Held the title for 41 days.
  46. Steve Austin (3): Won March 28, 1999 at WWF WrestleMania XV in Philadelphia, PA. Held the title for 56 days.
  47. The Undertaker (3): Won May 23, 1999 at WWF Over the Edge in Kansas City, MO. Held the title for 36 days.
  48. Steve Austin (4): Won June 28, 1999 at WWF Raw #318 in Charlotte, NC. Held the title for 55 days.
  49. Mankind (3): Won August 22, 1999 at WWF SummerSlam 1998-“An out of Body Experience” in Minneapolis, MN. Held the title for 1 day.
  50. Triple H: Won August 23, 1999 at WWF Raw #326 in Ames, IA. Held the title for 22 days.
  51. Vince McMahon: Won September 14, 1999 at WWF Smackdown #5 in Las Vegas, NV. Held the title for 6 days.
    1. Title is declared vacant September 20, 1999 at WWF in Houston, TX. Title is vacant for 6 days.
    2. Match aired September 16, 1999.
  52. Triple H (2): Won September 20, 1999 at WWF Unforgiven 1999 in Charlotte, NC, winning a Six-Pack Challenge vs The Rock, Mankind, Big Show, Kane, and The British Bulldog.  Held the title for 49 days.
  53. The Big Show: Won November 14, 1999 at WWF Survivor Series 1999 in Detroit, MI. Held the title for 50 days.
  54. Triple H (3): Won January 3, 2000 at WWF Raw #345 in Miami, FL. Held the title for 118 days.
  55. The Rock (4): Won April 30, 2000 at WWF Backlash 2000 in Washington, D.C.  Held the title for 21 days.
  56. Triple H (4): Won May 21, 2000 at WWF Judgment Day 2000in Louisville, KY. Held the title for 35 days.
  57. The Rock (5): Won June 25, 2000 at WWF King of the Ring 2000 in Boston, MA. Held the title for 119 days.
  58. Kurt Angle: Won October 22, 2000 at WWF No Mercy 2000 in Albany, NY. Held the title for 126 days.
  59. The Rock (6): Won February 25, 2001 at WWF No Way Out 2001 in Las Vegas, NV. Held the title for 35 days.
  60. Steve Austin (5): Won April 1, 2001 at WWF WrestleMania X-Seven in Houston, Texas.  Held the title for 175 days.
  61. Kurt Angle (20: Won September 23, 2001 at WWF Unforgiven in Pittsburgh, PA. Held the title for 15 days.
  62. Steve Austin (6): Won October 8, 2001 at WWF Raw #437 in Indianapolis, IN. Held the title for 62 days.
  63. Chris Jericho: Won December 9, 2001 at WWF Vengeance 2001 in San Diego, CA. Held the title for 98 days.
  64. Triple H (5): Won March 17, 2002 at WWF WrestleMania X8 in Toronto, Ontario, Canada.  Held the title for 35 days.
  65. Hulk Hogan (6): Won April 21, 2002 at WWF Backlash 2002 in Kansas City, MO. Held the title for 28 days.
    1. The company changed their name from WWF to WWE on May 6, 2002.
  66. The Undertaker (4): Won May 19, 2002 at WWE Judgment Day 2002 in Kansas City, MO. Held the title for 63 days.
  67. The Rock (7): Won July 21, 2002 at WWE Vengeance 2002 in Detroit, MI. Held the title for 35 days.
  68. Brock Lesnar: Won August 25, 2002 at WWE SummerSlam 2002 in Uniondale, NY. Held the title for 84 days.
  69. The Big Show (2): Won November 17, 2002 at WWE Survivor Series 2002 in New York City, NY.  Held the title for 28 days.
  70. Kurt Angle (3): Won December 15, 2002 at WWE Armageddon 2002 in Fort Lauderdale, FL. Held the title for 105 days.
  71. Brock Lesnar (2): Won March 30, 2003 at WWE WrestleMania XIX in Seattle, WA.  Held the title for 119 days.
  72. Kurt Angle (4): Won July 27, 2003 at WWE Vengeance in Denver, CO.  Held the title for 51 days.
  73. Brock Lesnar (3): Won September 16, 2003 at WWE Smackdown #214 in Raleigh, NC. Held the title for 152 days.
    1. Match aired September 18, 2003.
  74. Eddie Guerrero: Won February 15, 2004 at WWE No Way Out 2004 in San Francisco, CA.  Held the title for 133 days.
  75. John “Bradshaw” Layfield: Won June 27, 2004 at WWE The Great American Bash 2004 in Norfolk, VA.  Held the title for 280 days.
  76. John Cena: Won April 3, 2005 at WWE WrestleMania 21 in Los Angeles, CA.  Held the title for 280 days.
  77. Edge: Won January 8, 2006 at WWE New Year’s Revolution 2006 in Albany, NY. Held the title for 21 days.
  78. John Cena (2): Won January 29, 2006 at WWE Royal Rumble 2006 in Miami, FL. Held the title for 133 days.
  79. Rob Van Dam: Won June 11, 2006 at WWE ECW One Night Stand 2006 in New York City, NY.  Held the title for 22 days.
  80. Edge (2): Won July 3, 2006 at WWE Raw #684 in Philadelphia, PA. Held the title for 76 days.
  81. John Cena (3): Won September 17, 2006 at WWE Unforgiven 2006 in Toronto, Ontario, Canada.  Held the title for 380 days.
    1. Title is determined vacant October 2, 2007 after Cena tore his right pectoral tendon on RAW the night before. Title is vacant for 5 days.
  82. Randy Orton: Won October 7, 2007 at WWE No Mercy 2007 in Chicago, IL after Mr. McMahon awards him the title.  Held the title for less than a day.
  83. Triple H (6): Won October 7, 2007 at WWE No Mercy 2007 in Chicago, IL. Held the title for less than a day.
  84. Randy Orton (2): Won October 7, 2007 at WWE No Mercy 2007 in Chicago, IL.  Held the title for 203 days.
  85. Triple H (7): Won April 27, 2008 at WWE Backlash 2008 in Baltimore, MD.  Held the title for 210 days.
  86. Edge (3): Won November 23, 2008 at WWE Survivor Series 2008 in Boston, MA. Held the title for 21 days.
  87. Jeff Hardy: Won December 14, 2008 at WWE Armageddon 2008 in Buffalo, NY. Held the title for 42 days.
  88. Edge (4): Won January 25, 2009 at WWE Royal Rumble 2009 in Detroit, MI. Held the title for 21 days.
  89. Triple H (8): Won February 15, 2009 at WWE No Way Out 2009 in Seattle, WA. Held the title for 70 days.
  90. Randy Orton (3): Won April 26, 2009 at WWE Backlash 2009 in Providence, RI.  Held the title for 42 days.
  91. Batista: Won June 7, 2009 at WWE Extreme Rules 2009 in New Orleans, LA. Held the title for 2 days.
    1. Title is declared vacant June 9, 2009 after Batista tore his left biceps.  Title is vacant for 6 days.
  92. Randy Orton (4): Won June 15, 2009 at WWE Raw #838: Three For All in Charlotte, NC, defeating Triple H, John Cena and Big Show in a Fatal 4-Way. Held the title for 90 days.
  93. John Cena (4): Won September 13, 2009 at WWE Breaking Point in Montreal, Quebec, Canada.  Held the title for 21 days.
  94. Randy Orton (5): Won October 4, 2009 at WWE Hell in a Cell 2009 in Newark, NJ. Held the title for 21 days.
  95. John Cena (5): Won October 25, 2009 at WWE Bragging Rights 2009 in Pittsburgh, PA.  Held the title for 49 days.
  96. Sheamus: Won December 13, 2009 at WWE TLC: Tables, Ladders and Chairs 2009 in San Antonio, TX.  Held the title for 70 days.
  97. John Cena (6): Won February 21, 2010 at WWE Elimination Chamber 2010 in St. Louis, MO. Held the title for less than a day.
  98. Batista (2): Won February 21, 2010 at WWE Elimination Chamber 2010 in St. Louis, MO. Held the title for 35 days.
  99. John Cena (7): Won March 28, 2010 at WWE WrestleMania XXVI in Glendale, AZ. Held the title for 84 days.
  100. Sheamus (2): Won June 20, 2010 at WWE Fatal 4-Way in Long Island, NY.  Held the title for 91 days.
  101. Randy Orton (6): Won September 19, 2010 at WWE Night of Champions 2010 in Chicago, IL.  Held the title for 64 days.
  102. The Miz: Won November 22, 2010 at WWE Raw #913 in Orlando, FL. Held the title for 160 days.
  103. John Cena (8): Won May 1, 2011 at WWE Extreme Rules 2011 in Tampa, FL. Held the title for 77 days.
  104. CM Punk: Won July 17, 2011 at WWE Money in the Bank 2011 in Rosemont, IL.  Held the title for 28 days.
    1. Storyline walked out after he won the title, but returned July 25, 2011.  He remains champion throughout the next few events.
    2. Defeated John Cena August 14, 2011 at WWE SummerSlam 2011 in Los Angeles, CA. to be declared the undisputed champion.
  105. Rey Mysterio: Won July 25, 2011 at WWE Raw #948 in Hampton, VA, defeating The Miz in a tournament final. Held the title for less than a day.
  106. John Cena (9): Won July 25, 2011 at WWE Raw #948 in Hampton, VA. Held the title for 20 days.
  107. Alberto Del Rio: Won August 14, 2011 at WWE SummerSlam 2011 in Los Angeles, CA. Held the title for 35 days.
  108. John Cena (10): Won September 18, 2011 at WWE Night of Champions 2011 in Buffalo, NY. Held the title for 14 days.
  109. Alberto Del Rio (2): Won October 2, 2011 at WWE Hell in a Cell 2011 in New Orleans, NY. Held the title for 49 days.
  110. CM Punk (2): Won November 20, 2011 at WWE Survivor Series 2011 in New York City, NY. Held the title for 434 days.
  111. The Rock (8): Won January 27, 2013 at WWE Royal Rumble 2013 in Phoenix, AZ. Held the title for 70 days.
  112. John Cena (11): Won April 7, 2013 at WWE WrestleMania 29 in East Rutherford, NJ.  Held the title for 133 days.
  113. Daniel Bryan: Won August 18, 2013 at WWE SummerSlam 2013 in Los Angeles, CA. Held the title for less than a day.
  114. Randy Orton (7): Won August 18, 2013 at WWE SummerSlam 2013 in Los Angeles, CA. Held the title for 28 days.
  115. Daniel Bryan (2): Won September 15, 2013 Night of Champions 2013 at WWE in Detroit, MI.  Held the title for 1 day.
    1. Title is declared vacant by Triple H September 16, 2013 after the controversial finish to the match the night before. Title is vacant for 41 days.
  116. Randy Orton (8): Won October 27, 2013 at WWE Hell in a Cell 2013 in Miami, FL. Held the title for 161 days.
  117. Daniel Bryan (3): Won April 6, 2014 at WWE WrestleMania XXX in New Orleans, LA. Held the title for 64 days.
    1. Title is declared vacant June 9, 2014 after Bryan suffered a neck injury. Title is vacant for 20 days.
  118. John Cena (12): Won June 29, 2014 at WWE Money in the Bank 2014 in Boston, MA, winning a ladder match vs Alberto Del Rio, Bray Wyatt, Cesaro, Kane, Roman Reigns, Randy Orton and Sheamus. Held the title for 49 days.
    1. Holds the record for the most championship reigns.
  119. Brock Lesnar (4): Won August 17, 2014 at WWE SummerSlam 2014 in Los Angeles, CA. Held the title for 224 days.
  120. Seth Rollins: Won March 29, 2015 at WrestleMania 31 in Santa Clara, CA.  Held the title for 221 days.
    1. Title is declared vacant November 5, 2015 after Seth Rollins suffered a knee injury. Title is vacant for 17 days.
  121. Roman Reigns: Won November 22, 2015 at WWE Survivor Series 2015, defeating Dean Ambrose in a tournament final. Held the title for less than a day.
  122. Sheamus: Won November 22, 2015 at WWE Survivor Series 2015. Held the title for 22 days.
  123. Roman Reigns (2): Won December 14, 2015 at WWE Raw #1177 in Philadelphia, PA.  Held the title for 41 days.
  124. Triple H (9): Won January 24, 2016 at WWE Royal Rumble 2016, in Orlando, FL. Held the title for 33 days.

Thanks for reading! Is this one of your favorite titles? Is there a title you want to see here? Let me know in the comments below.  Until next time, I am the Baumeister.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s