Title Tuesday #13: IWGP Tag Team Championship

IWGP-tag

Hello ladies and gentlemen, I am your host, the Baumeister.  For many of us, we judge how good a wrestler’s legacy is based on how many titles they have, or haven’t won in their careers.  But, what about the heritage of those titles? That’s where we are going to look at here.  Not just who won the championship, where they won and how long they held it, but also interesting information unique to that championship’s history.

This week’s featured championship: IWGP Tag Team Championship

  1. Kengo Kimura and Tatsumi Fujinami: Won December 12, 1985 at NJPW IWGP Tag Team League-Day 25 in Sendai, Japan, defeating Antonio Inoki and Seiji Sakaguchi in a tournament final. Held the titles for 236 days.
  2. Akira Maeda and Osamu Kido: Won August 5, 1986 at NJPW Burning Spirit in Summer-Day 26 in Tokyo, Japan. Held the titles for 49 days.
  3. Kengo Kimura (2) and Tatsumi Fujinami (2): Won September 23, 1986 at NJPW Challenge Spirit 1986-Day 15 in Tokyo, Japan. Held the titles for 135 days.
    1. Vacated the titles February 5, 1987 after the team dissolved. The titles are vacant for 43 days.
  4. The Great Muta (Keiji Muto) and Shiro Koshinaka: Won March 20, 1987 at NJPW Spring Flare Up 1987-Day 18 in Tokyo, Japan, defeating Akira Maeda and Nobuhiko Takada. Held the titles for 6 days.
  5. Akira Maeda (2) and Nobuhiko Takada: Won March 26, 1987 at NJPW Inoki Toukou Live II in Osaka, Japan. Held the titles for 159 days.
  6. Kazuo Yamazaki and Yoshiaki Fujiwara: Won September 1, 1987 at NJPW Sengoku Battle Series 1987 in Fukukoa, Japan. Held the titles for 139 days.
  7. Kengo Kumura (3) and Tatsumi Fujinami (3): Won January 18, 1988 at NJPW New Year Golden Series 1988 in Sendai, Japan. Held the titles for 144 days.
  8. Masa Saito and Riki Choshu: Won June 10, 1988 at NJPW IWGP Champion Series-Day 16 in Hiroshima, Japan. Held the titles for 279 days.
  9. George Takano and Super Strong Machine: Won March 16, 1989 at NJPW Big Fight Series-Day 15 in Yokohama, Japan. Held the titles for 119 days.
    1. The titles changed hands on a Countout.
  10. Riki Choshu (2) and Takayuki Iizuka: Won July 13, 1989 at NJPW @ Ryogoku Kokugikan in Tokyo, Japan. Held the titles for 69 days.
  11. Masa Saito (2) and Shinya Hashimoto: Won September 20, 1989 at NJPW Bloody Fight Series 1989: Super Power Battle in Osaka in Osaka, Japan. Held the titles for 219 days.
    1. First cross-promotion defense at WWF/AJPW/NJPW Wrestling Summit on April 13, 1990 vs Masahiro Chono and Riki Choshu in Tokyo, Japan.
  12. The Great Muta (Keiji Muto) (2) and Masahiro Chono: Won April 27, 1990 at NJPW @ Tokyo Bay NK Hall in Tokyo, Japan. Held the titles for 188 days.
  13. Hiroshi Hase and Kensuke Sasaki: Won November 1, 1990 at NJPW Dream Tour 1990 in Tokyo, Japan. Held the titles for 55 days.
  14. Hiro Saito and Super Strong Machine (2): Won December 26, 1990 at NJPW  King of Kings in Hamamatsu, Japan. Held the titles for 70 days.
  15. Hiroshi Hase (2) and Kensuke Sasaki (2): Won March 6, 1991 at NJPW Big Fight Series 1991-Day 4 in Nagasaki, Japan. Held the titles for 15 days.
  16. The Steiner Brothers (Rick Steiner and Scott Steiner): Won March 21, 1991 at NJPW/WCW Starrcade 1991 in Tokyo Dome in Tokyo, Japan. Held the titles for 229 days.
    1. First gaijins to win the championships.
    2. First defense in WCW and the United States at WCW Clash of the Champions XV: Knocksville USA on June 12, 1991 vs Hiroshi Hase and Masahiro Chono in Knoxville, TN.
  17. Hiroshi Hase (3) and The Great Muta (Keiji Muto) (3): Won November 5, 1991 at NJPW Tokyo 3Days Battle-Day 3 in Tokyo, Japan. Held the titles for 117 days.
  18. Big Van Vader and Crusher Bam Bam Bigelow: Won March 1, 1992 at NJPW Big Fight Series 1992-Day 1: NJPW 20th Anniversary Show in Yokohama, Japan. Held the titles for 117 days.
  19. The Steiner Brothers (Rick Steiner (2) and Scott Steiner (2)): Won June 26, 1992 at NJPW Masters of Wrestling-Day 8 in Tokyo, Japan. Held the titles for 149 days.
  20. Scott Norton and Tony Halme: Won November 22, 1992 at NJPW Wrestling Scramble 1992-Day 11 in Tokyo, Japan. Held the titles for 22 days.
  21. The Hell Raisers (Hawk Warrior and Power Warrior (3)): Won December 14, 1992 at NJPW Battle Final 1992-Day 11 in Osaka, Japan. Held the titles for 234 days.
  22. The Jurassic Powers (Hercules Hernandez and Scott Norton (2)): Won August 5, 1993 at NJPW G1 Climax 1993-Day 4 in Tokyo, Japan. Held the titles for 152 days.
  23. The Hell Rasiers (Hawk Warrior (2) and Power Warrior (4)): Won January 4, 1994 at NJPW Battlefield in Tokyo Dome in Tokyo, Japan. Held the titles for 325 days.
  24. Hiroshi Hase (4) and The Great Muta (Keiji Muto) (4): Won November 25, 1994 at NJPW Battle Final 1994-Day 3 in Iwate, Japan. Held the titles for 162 days.
    1. Vacated the titles May 6, 1995 after Muto won the IWGP Heavyweight Championship. The titles are vacant for 37 days.
  25. Hiroyoshi Tenzan and Masahiro Chono (2): Won June 12, 1995 at NJPW Fighting Spirit Legend-Day 14 in Osaka, Japan, defeating Junji Hirata and Shinya Hashimoto.  Held the titles for 25 days.
    1. Vacated the titles July 7, 1995 after Chono missed a title defense due to personal issues. Titles are vacant for 6 days.
  26. Junji Hirata (3) and Shinya Hashimoto (2): Won July 13, 1995 at NJPW Best of the Super Junior II-Day 18 in Sapporo, Japan, defeating Mike Enos and Scott Norton. Held the titles for 335 days.
  27. Kazuo Yamazaki (2) and Takashi Iizuka (2): Won June 12, 1996 at NJPW Best of the Super Junior III-Day 18 in Osaka, Japan. Held the titles for 34 days.
  28. Hiroyoshi Tenzan (2) and Masahiro Chono (3): Won July 16, 1996 at NJPW Summer Struggle 1996-Day 18 in Sapporo, Japan. Held the titles for 172 days.
  29. Kengo Kimura (4) and Tatsumi Fujinami (4): Won January 4, 1997 at NJPW Wrestling World in Tokyo Dome 1997 in Tokyo, Japan. Held the titles for 98 days.
  30. Kensuke Sasaki (5) and Riki Choshu (3): Won April 12, 1997 at NJPW Battle Formation 1997 in Tokyo, Japan. Held the titles for 21 days.
  31. Manabu Nakanishi and Satoshi Kojima: Won May 3, 1997 at NJPW Strong Style Evolution in Osaka Dome in Osaka, Japan. Held the titles for 99 days.
  32. Kazuo Yamazaki (3) and Kensuke Sasaki (6): Won August 10, 1997 at NJPW The Four Heaven in Super Dome in Nagoya, Japan. Held the titles for 70 days.
  33. The Great Muta (Keiji Muto) (5) and Masahiro Chono (4): Won October 19, 1997 at NJPW nWo Typhoon 1997-Day 7 in Hyogo, Japan. Held the titles for 200 days.
    1. Vacated the titles May 7, 1998 after Muto had to have knee surgery. Titles are vacant for 29 days.
  34. Hiroyoshi Tenzan (3) and Masahiro Chono (5): Won June 5, 1998 at NJPW Best of the Super Junior V-Day 18 in Tokyo, Japan, defeating Genichiro Tenryu and Shiro Koshinaka in a tournament final. Held the titles for 40 days.
  35. Genichiro Tenryu and Shiro Koshinaka (2): Won July 15, 1998 at NJPW Summer Struggle 1998-Day 17 in Sapporo, Japan. Held the titles for 173 days.
  36. TenKoji (Hiroyoshi Tenzan (4) and Satoshi Kojima (2)): Won January 4, 1999 at NJPW Wrestling World in Tokyo Dome 1999 in Tokyo, Japan. Held the titles for 77 days.
  37. Kensuke Sasaki (7) and Shiro Koshinaka: Won March 22, 1999 at NJPW Hyper Battle 1999-Day 16 in Amagasaki, Japan. Held the titles for 97 days.
  38. Michiyoshi Ohara and Tatsutoshi Goto: Won June 27, 1999 at NJPW Summer Struggle 1999-Day 3 in Shizuoka, Japan. Held the titles for 62 days.
  39. Manabu Nakanishi (2) and Yuji Nagata: Won August 28, 1999 at NJPW Jingu Climax in Tokyo, Japan. Held the titles for 327 days.
  40. TenKoji (Hiroyoshi Tenzan (5) and Satoshi Kojima (3)) Won July 20, 2000 at NJPW Summer Struggle 2000-Day 20 in Sapporo, Japan. Held the titles for 430 days.
  41. Osamu Nishimura and Tatsumi Fujinami (5): Won September 23, 2001 at NJPW G1 World 2001-Day 11 in Osaka, Japan. Held the titles for 35 days.
  42. BATT (The Great Muta (Keiji Muto) (6) and Taiyo Kea): Won October 28, 2001 at NJPW Survival 2001-Day 12~Fighting Destination in Fukuoka in Fukuoka, Japan. Held the titles for 97 days.
    1. Vacated the titles February 2, 2002 after Muto left New Japan. Titles are vacant for 50 days.
    2. The first tag team to hold both the AJPW World Tag Team Championships and the NJPW Tag Team Championships.
  43. Hiroyoshi Tenzan (6) and Masahiro Chono (6): Won March 24, 2002 at NJPW Hyper Battle 2002-Day 11 in Hyogo, Japan, defeating Manabu Nakanishi and Yuji Nagata in a tournament final. Held the titles for 446 days.
  44. Hiroshi Tanahashi and Yutaka Yoshie: Won June 13, 2003 at NJPW Crush in Tokyo, Japan. Held the titles for 184 days.
  45. Hiroyoshi Tenzan (7) and Osamu Nishimura (2): Won December 14, 2003 at NJPW Battle Final 2003-Day 15 in Nagoya, Japan. Held the titles for 49 days.
  46. Minoru Suzuki and Yoshihiro Takayama: Won February 1, 2004 at NJPW Fighting Spirit 2004-Day 3 in Sapporo, Japan. Held the titles for 294 days.
    1. Vacated the titles November 21, 2004 after Takayama is injured. Titles are vacant for 20 days.
    2. First title defense in NOAH at NOAH Departure 2004 on July 1o, 2004 vs Takeshi Morishima and Takeshi Rikio in Tokyo, Japan.
  47. Hiroshi Tanahashi (2) and Shinsuke Nakamura: Won December 11, 2004 at NJPW Battle Final 2004-Day 12 in Osaka, Japan, defeating Kensuke Sasaki and Minoru Suzuki. Held the titles for 323 days.
    1. First title defense in CMLL at CMLL Super Viernes on September 30, 2005 vs Olimpico and Rey Bucanero in a Two out of Three Falls Match in Mexico City, Mexico
  48. Hiroyoshi Tenzan (8) and Masahiro Chono (7): Won October 30, 2005 at NJPW Toukon Series 2005-Day 8 in Kobe, Japan. Held the titles for 329 days.
    1. Vacated the titles September 24, 2006 after the team had split. Titles are vacant for 4 days.
    2. On July 2, 2006, an interim tag team championship were created after Tenzan and Chono started to neglect the titles.  Shiro Koshinaka and Togi Makabe were crowned as champions. On July 17, 2006, Manabu Nakanishi and Takao Omori won the interim tag titles at NJPW Circuit 2006 Turbulence-Day 12 in Sapporo, Japan.
    3. Tied for the most reigns as a tag team.
    4. Holds the record for most days as champions.
  49. Wild Child (Manabu Nakanishi (3) and Takao Omori): “Won” September 28, 2006. Held the titles for 164 days.
    1. Officially named the tag team champions on this date.
  50. Giant Bernard (Tensai) and Travis Tomko: Won March 11, 2007 at NJPW 35th Anniversary Tour~Circuit 2007 New Japan Evolution~New Japan Cup 2007~-Day 6 in Aichi, Japan. Held the titles for 343 days.
  51. Togi Makabe and Toru Yano: Won February 17, 2008 at NJPW Circuit 2008 NEW JAPAN ISM-Day 8 in Tokyo, Japan. Held the titles for 322 days.
  52. Team 3D (Bubba Ray Dudley and D-Von Dudley): Won January 4, 2009 at NJPW Wrestle Kingdom III in Tokyo Dome in Tokyo, Japan. Held the titles for 198 days.
    1. First title defense in TNA at TNA Lockdown 2009 on April 19, 2009 vs James Storm and Robert Roode in Philadelphia, PA.
  53. The British Invasion (Magnus and Doug Williams): Won July 21, 2009 at TNA Impact #266 in Orlando, FL. Held the titles for 89 days.
    1. NJPW did not officially recognize the title change until August 10, 2009.
    2. First title change on American soil.
  54. Team 3D (Bubba Ray Dudley (2) and D-Von Dudley (2)): Won October 18, 2009 at TNA Bound For Glory 2009 in Orange County, CA. Held the titles for 78 days.
  55. No Limit (Tetsuya Naito and Yujiro Takahashi): Won January 4, 2010 at NJPW Wrestle Kingdom IV in Tokyo, Japan. Held the titles for 119 days.
  56. Seiguigun (Wataru Inoure and Yuji Nagata (2)): Won May 3, 2010 at NJPW Wrestling Dontaku 2010 in Fukuoka, Japan. Held the titles for 47 days.
  57. Bad Intentions (Giant Bernard (Tensai) (2) and Karl Anderson: Won June 19, 2010 at NJPW Dominion 6.19 in Osaka, Japan. Held the titles for 564 days.
    1. Longest reigning champions
  58. TenKoji (Hiroyoshi Tenzan (9) and Satoshi Kojima (4)): Won January 4, 2012 at NJPW 40th Anniversary Tour~Wrestle Kingdom VI in Tokyo Dome in Tokyo, Japan. Held the titles for 120 days.
  59. Takashi Iizuka (3) and Toru Yano (2): Won May 3, 2012 at NJPW 40th Anniversary~Wrestling Dontaku 2012 in Fukuoka, Japan. Held the titles for 44 days.
    1. Vacated the titles June 20, 2012 after a match between them and TenKoji went to a No Contest. Titles are vacant for 36 days.
  60. TenKoji (Hiroyoshi Tenzan (10) and Satoshi Kojima (5)): Won July 22, 2012 at NJPW 40th Anniversary Kizuna Road-Day 11 in Yamagata, Japan, defeating Takashi Iizuka and Toru Yano. Held the titles for 78 days.
  61. Killer Elite Squad (Davey Boy Smith Jr. and Lance Archer): Won October 8, 2012 at NJPW 40th Anniversary King of Pro-Wrestling in Tokyo, Japan. Held the titles for 207 days.
    1. Also won the NWA World Tag Team Championship at NWA Houston Parade of Champions: A Tribute to Paul Boesch on April 20, 2013 vs Ryan Genesis and Scot Summers in Houston, TX.
  62. TenKoji (Hiroyoshi Tenzan (11) and Satoshi Kojima (6)): Won May 3, 2013 at NJPW Wrestling Dontaku 2013 in Fukuoka, Japan. Held the titles for 190 days.
    1. Tied for most reigns as a tag team.
    2. Hiroyoshi Tenzan holds the record for most individual reigns and most days as champion.
  63. Killer Elite Squad (Davey Boy Smith Jr. (2) and Lance Archer(2)): Won November 9, 2013 at NJPW Power Struggle 2013 in Osaka, Japan. Held the titles for 56 days.
    1. Was contested in a Two Falls Triple Threat Match between KES, The IronGodz (Jax Dane and Rob Conway) and TenKoji.  First fall was for the NWA World Tag Team Championships, second fall for the IWGP Tag Team Championships.
  64. BULLET CLUB (Doc Gallows and Karl Anderson (2)): Won January 4, 2014 at NJPW Wrestle Kingdom 8 in Tokyo Dome in Tokyo, Japan. Held the titles for 365 days.
    1. First title defense in ROH at ROH/NJPW War of the Worlds on May 17, 2014 vs The Briscoes (Jay Briscoe and Mark Briscoe) in New York City, NY.
  65. Hirooki Goto and Katsuyori Shibata: Won January 4, 2015 at NJPW Wrestle Kingdom 9 in Tokyo Dome in Tokyo, Japan. Held the titles for 38 days.
  66. BULLET CLUB (Doc Gallows (2) and Karl Anderson(3)): Won February 11, 2015 at NJPW The New Beginning in Osaka in Osaka, Japan. Held the titles for 53 days.
  67. The Kingdom (Matt Taven and Michael Bennett): Won April 5, 2015 at NJPW Invasion Attack 2015 in Tokyo, Japan. Held the titles for 91 days.
  68. BULLET CLUB (Doc Gallows (3) and Karl Anderson(4)): Won July 5, 2015 at NJPW Dominion 7.5 in Osaka Jo-Hall in Osaka, Japan. Held the titles for 183 days.
  69. Great Bash Heel (Togi Makabe (2) and Tomoaki Honma): Won January 4, 2016 at NJPW Wrestle Kingdom 10 in Tokyo, Japan. Held the titles for 63 days.

Thanks for reading! Is this one of your favorite titles? Is there a title you want to see here? Let me know in the comments below.  Until next time, I am the Baumeister.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s